ИНДЕКС – портал за знаење
Спорт

Кој е најдолгиот меч во историјата на тенисот?

Ви се верува ли дека најдолгиот меч во историјата на тенисот траел 11 часа и 5 минути? Да,да…

Маху од Франција и Иснер од САД го одиграа најдолгиот натпревар во историјата на тенисот кој траел 665 минути и се играл речиси три дена, а завршил со победа на Иснер од 3:2 (со резултат од 6:4, 3:6, 6:7, 7:6 и 70:68). Иснер и Маху собориle безброј рекорди кои веројатно никогаш нема да бидат достигнати. Последниот сет завршиl со резултат  70:68 во гемови и траеl 491 минута. Бројките се неверојатни:183 гема, (71 повеќе од Гонзалес и Пасарела (1969, Вимблдон)),215 аса, 490 винери и 122 неприсилени грешки.

Иснер и Маху го потиснаа и Карловиќ на листата најдобри сервери.  На теренот број 18 во Вимблдон, Американецот со 112, Французинот со 103 аса, фрлија сенка врз 78-те на Хрватот.

Натпреварот заврши на 24.06.2010 година, по три дена игра. А победникот Иснер по завршувањето само искоментирал: „Изинете, но малку сум уморен“.
Претходниот најдолг меч се играше на Отвореното првенство на Франција во 2004 кога Фабрис Санторо го победи Арно Клеман после шест часа и 35 минути. Најдолгиот меч на Вимблдон се случи во 1969, мечот меѓу Панчо Гонзалес и Чарли Пасарели, кој се играше 5 часа и 12 минути.

 

Во оваа категорија