ИНДЕКС – портал за знаење
Разно

Чудни Гинисови рекорди

 

Во јануари 2008 година,господарот во медитација Вим Хоф го сруши неговиот сопствен рекорд за потопеност на  неговото тело во мраз. Хоф стоеше на една улица на Менхетен во чист сад исполнет со мраз еден час и 12 минути – четири минути подолго од рекордот кој го постави во 2004 година.
Деветогодишниот пекинезер Puggy има јазик долг 11,3 сантиметри.

На кученцето со име Анастасија му требаат само 44,49 секунди за да пукне 100 балони.

Питонот од зоолошката градина во Охајо во САД е најдолгата жива змија на светот. Долга е 13,7 метри.

Anandita Dutta Tamuly, на 9 април во Индија, ставила од најзачинетите чили  во светот во нејзините очи. Во обид да влезе во Гинисовата книга на рекорди изела 51 огин луто чили за 2 минути.

Mario`s Cafe во Болтон за појадок нуди десет јајца, виршли и сланина, пет црни англиски пудинзи, печурки и грав. Се ќе добиете бесплатно ако го изедете за 20 минути.

Симон Елмор од Баварија во Германија успеал во устата да стави 400 сламки во устата и ги задржал десет секунди.

Swallow е висока само 86 сантиметри и живее на фармата Пик Енд во северен Јоркшир во Англија.

Стивен Паркс има 1.061 фигура од популарните штрумфови. Во колекцијата има и од ретките Божиќни штрумфови и историски личности.

Линда Волф, 68, од Андерсон, Индијана, ја држи титулата на личност која се мажела најмногу пати во својот живот – дури 23. За Chicago Sun-Times изјавила дека е осамена и би сакала повторно да застане пред олтар и да се омажи.
Најголемиот компир во светот е најден во една фарма во близина на Тир, Либан. Компирот тежел цели 11.5 килограми.
Elaine Davidson, Бразилка која живее во Шкотска, на своето тело има 4.250 пирса со што го држи светскиот рекорд на тело со највеќе пирсови.

 

Во оваа категорија